Charcik – jaki jest?

Wzorzec rasy (FCI) charcików włoskich mówi bardzo oszczędnie o charakterze tych psów: „Żwawy, czuły i łagodny”. Nie znaczy to jednak, że charcik to pies, którego można zawrzeć w tym zdaniu.

Są to psy miłe i czułe dla domowników, do osób obcych często zachowują dystans. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, jednak należy pamiętać o ich instynkcie łowieckim i zachować ostrożność w kontaktach z małymi pupilami (np. chomiki, papużki).

charcik_wloski_iggy_piccolo_levriero_italiano

Są czujne ale niezbyt szczekliwe. Bardzo inteligentne i słodkie, jednak zawsze z własnym zdaniem. Nie każdy osobnik chętnie uczy się różnych psich sztuczek. Przy szkoleniu charcików należy używać zachęty i nagrody, nigdy przymusu. Raz zniechęcony pies będzie bardzo niechętnie poddawał się szkoleniu. Przy obcowaniu z tą wspaniałą  rasą należy mieć świadomość, że są to psy bardzo delikatne psychicznie. Z pewnością jest to w codziennym życiu z charcikiem bardzo komfortowe, bo nie narzucają się swoją osobą i nie próbują przy każdej sposobności zdominować otoczenia. Jednak ta delikatność wymaga od właściciela dużego wyczucia psa aby nie zgasić charakteru charta.

Charciki ze względu na delikatną budowę ciała i delikatną okrywę włosową są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Szybko przemarzają w niskich temperaturach, a silne słońce stwarza zagrożenie poparzenia. Mimo to potrzebują regularnych spacerów gdzie mogą dać upust pokładom energii. Lubią biegać, jednak wysokie obroty na jakich prowadzą zabawę i gonitwy sprawiają, że da się je zmęczyć. Po takim spacerku charcik włoski w domu na jakiś czas znika 🙂
Są posłuszne na spacerach, z których przy dobrej pogodzie niezbyt chętnie wracają do domu.

italian_greyhound_iggy_dog_in_bed

Rozmiary i budowa ciała tych psów sprawiają, że zdarzają się kontuzje i złamania. Z tego też względu należy pamiętać o tym, aby delikatniej obchodzić się z nim, niż z innymi psami o mocniejszej budowie. Dobrze jest też mieć kontakt do lekarza wet. w razie złamania. Ale bez paniki! Wiele psów przez całe życie nie doznały żadnego złamania.

Charcikom włoskim z racji na delikatną budowę szyi zaleca się noszenie szerokich obroży z funkcją pół-zacisku, co dodatkowo zabezpiecza przed wyśliźnięciem się wąskiej głowy psa.

Włoszczaki są łasuchami ale z naszego doświadczenia wynika, że zdecydowanie bardziej wolą jeść z ręki właściciela różne, nawet nietypowe przysmaki, niż posiłek z miski. Miska często je „straszy” 🙂 Pokusa podkarmiania takich „chudzinek” jest duża ale należy zachować umiar i rozsądek w tym co i ile podajemy psu, aby nie przesadzić…

hodowla_charcikow_wloskich_kennel_italian_greyhounds

Charcik włoski jest super! Jednak jego przepiękny charci wygląd i charakter nie każdemu się podoba, co jest bardzo wielkim plusem. Dość wąskie grono wielbicieli tej rasy ma gust!

hod. Dogoteka

Wzorzec Rasy Charcik Włoski .pdf